Jan Paweł II w Węglówce i okolicach

Bp. Karol Wojtyła w Węglówce

Po ziemi węglowskiej Karol Wojtyła wędrował będąc arcybiskupem Krakowa. Razem z grupą młodzieży oazowej i młodziutkim ks. Stanisławem Dziwiszem, przybył latem 1975 roku do kościoła p.w. Matki Boskiej Anielskiej w Węglówce (tzw. kościół górny).

Drugi raz odwiedził Węglówkę w towarzystwie, wówczas jeszcze profesora, a dzisiaj kardynała Stanisława Nagyego SCJ. Trasa wędrówki wiodła z Myślenic przez Łysinę do Węglówki. Zdarzenie to miało miejsce, gdy proboszczem był ks. Kazimierz Marekwia SCJ.

U boku Papieża, od samego początku pontyfikatu aż do Jego śmierci, pracowała s. Eufrozyna, sercanka, krewna rodziny Ślósarzy z Węglówki. W dniu 17 lipca 2005 r. w kościele Matki Bożej Anielskiej w Węglówce, wybudowanym przez Jej wuja ks. kanonika Jana Ślósarza, obchodziła jubileusz 50-lecia swoich ślubów zakonnych. Wówczas przywiozła ornat, który jeszcze za swojego życia Jan Paweł II podarował parafii węglowskiej. W tym ornacie Papież odprawiał Eucharystię w prywatnej kaplicy, dlatego przechowywany jest w Węglówce z wielką starannością jako relikwia i pamiątka.

SZLAK PAPIESKI

Szlak Papieski jest to ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przypomina o miejscach, przez które Karol Wojtyła wędrował – najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież.

Szlaki papieskie nie są osobno wytyczonymi trasami, prowadzone są np. po istniejących szlakach górskich PTTK. W niektórych miejscach stanęły na nich specjalne tablice informacyjne oraz drogowskazy.

Pomysłodawcą utworzenia Szlaków Papieskich jest Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.



Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym został otwarty w 50-rocznicę dwudniowej wycieczki Karola Wojtyły z młodzieżą w czerwcu 1953 roku z Rabki-Zdroju przez Luboń Wielki, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwilin do Kasiny koło Mszany Dolnej. Początek szlaku wyznaczono w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju przy głazie-pomniku Jana Pawła II- Turysty. Jedna odnoga szlaku kończy się w pobliżu dworca kolejowego w Mszanie Dolnej, zaś druga przy bazylice w Limanowej. Szlak składa się z dwóch części, wynikających z naturalnego ukształtowania terenu. Są to:



Rabczańsko-Mszański (Zagórzański) Szlak Papieski – Rabka-Zdrój – Rabka-Zaryte – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne – Szczebel (gdzie łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubnia) – Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka – Śnieżnica (Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy) – Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków – Przełęcz Rydza-Śmigłego (tu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim) – Mogielica – Jasień – Kobylica – Ostra – Mszana Dolna.

Limanowski Szlak Papieski – trasa: do Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego jest wspólna z trasą zagórzańską. Szlak rozgałęzia się na szczycie Mogielicy, biegnąc w dwóch kierunkach: do Mszany i Limanowej.


Gorczański Szlak Papieski

Swój początek ma w Ludźmierzu i przebiega wzdłuż szlaków biegnących przez Nowy Targ – Kowaniec – Bukowinę Miejską – na Halę Rusnakową do kaplicy zwanej papieską, dedykowaną Janowi Pawłowi podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 toku. Po osiągnięciu szczytu Turbacza na Hali Długiej szlak gorczański rozwidla się:

Dolina Kamienicy – przełęcz Przysłop, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem Zagórzańsko-Limanowskim Dodatkowy odcinek łączy Krościenko przez Lubań – Ochotnicę Dolną – Gorc – z przełęczą Przysłop.

Lubań – Krościenko, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem w Beskidzie Sądeckim (Pasmo Radziejowej) do Starego Sącza.