Obserwatorium astronomiczne

W sobotę 6 października 2007 r. otwarto na szczycie góry Lubomir (904 m n.p.m.) w Węglówce nowe Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza.

Wydarzenie to miało wymiar historyczny dla mieszkańców tutejszej społeczności parafialnej. Po I wojnie światowej teren pod placówkę naukową przekazał książę Kazimierz Lubomirski i stąd szczyt góry nosi imię darczyńcy. Obserwatorium działało od czerwca 1922 do września 1944 roku. Wtedy to, wojska niemieckie spaliły drewniane zabudowania należące do UJ. Lecz pamięć o tym miejscu w ludziach pozostała. Dlatego też wraz z upływem lat rodziła się myśl reaktywacji nieistniejącego obserwatorium. Inicjatorem odbudowy stał się wójt gminy Wiśniowa Julian Murzyn. Odbudowę rozpoczęto w 70-tą rocznicę odkrycia komety przez Władysława Lisa. 17 lipca 2006 roku proboszcz parafii Węglówka ks. Stanisław Stańczyk SCJ dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Nowe obserwatorium wzniesiono od podstaw w ramach projektu turystycznego „Zapomniany Raj – Turystyczna podkowa”. Będzie służyło badaniom naukowym oraz prowadzeniu dydaktyki i popularyzacji wiedzy astronomicznej.

Kilka faktów z historii

Obserwatorium nosi imię Tadeusza Banachiewicza (1882-1954), znanego matematyka, astronoma, geodety, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pioniera polskiej radioastronomii, wieloletniego dyrektora Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz wiceprezesa Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Stworzył on m.in. program systematycznej obserwacji gwiazd zmiennych zaćmieniowych.

Stare obserwatorium na Lubomirze na trwałe zapisało się w światowej astronomii. Gdyż 3 kwietnia 1925 roku kierownik tutejszej stacji Lucjan Orkisz, odkrył kometę nazwaną później Jego imieniem. Drugą odkryto 11 lat później, tj. 17 lipca 1936, a dokonał tego astronom amator Władysław Lis, mieszkaniec Węglówki pracujący w obserwatorium jako pomocnik.

W Wiśniowej budowany jest zalew rekreacyjny i pełnowymiarowa hala sportowa. To wszystko pozwala jeszcze bardziej odkryć bogate walory tego regionu, jak również zagłębić się w historię tych miejsc.

Wytchnienia można szukać w pobliskim Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym działającym przy Parafii Rzymskokatolickiej w Węglówce. Obiekt w ostatnim czasie został odnowiony i zaprasza miłych gości, którzy po zwiedzeniu Obserwatorium Astronomicznego i wędrówkach po Beskidzie Średnim, mogą znaleźć schronienie i upragniony odpoczynek.

Szczegółowych informacji udziela dyrektor domu (zobacz "Kontakt").

Godziny otwarcia Obserwatorium

Dla turystów indywidualnych

W soboty i niedziele
wejścia o godz. 14.00 14.45 15.30 16.15 17.00 17.45

Dla grup zorganizowanych (wycieczki szkolne, itp.)
w środy od godz. 10.00

W innych terminach
Po uprzednim uzgodnieniu, którego można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00
Tel. (012) 373-90-90 e-mail: zpoweglowka_xl@wp.pl

Goście naszego ośrodka mogą również ustalać termin zwiedzania za pośrednictwem administratora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Węglówce.