Ośrodek istnieje od 1991

WĘGLÓWKA

Miejscowość jest oazą ciszy i spokoju

Węglówka jest pięknym, urokliwym zakątkiem południowej Polski. Warto tu przyjechać o każdej porze roku. Panuje tu łagodny mikroklimat.

Ośrodek istnieje od 1991 roku. Położony jest w centrum wsi, w zaadoptowanej do tego celu starej plebani, blisko kościoła parafialnego. Dom stoi w dolinie nad potokiem, otoczony jest drzewami i krzewami ogrodowymi. Wokół rozciągają się malownicze pasma Beskidu Średniego i Wyspowego. W pobliżu są nieliczne domy mieszkalne, sklep, szkoła.

Miejscowość jest oazą ciszy i spokoju dla rodzin, dzieci, młodzieży i osób poszukujących miejsc dalekich od wielkomiejskiego zgiełku, spalin i innych „dobrodziejstw cywilizacji”. W lecie można korzystać z kąpieli w promieniach słonecznych lub w rzece na progach wodnych. Oznakowane szlaki turystyczne i drogi wiejskie umożliwiają piesze wycieczki po okolicy. W zimie śnieg utrzymuje się tutaj najdłużej, stąd są wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych. Kameralność domu i urok miejsca sprawiają, że pobyt tutaj jest przyjemny i atrakcyjny.

W pobliżu znajduje się Obserwatorium astronomiczne, które nosi imię Tadeusza Banachiewicza (1882-1954), znanego matematyka, astronoma, geodety, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pioniera polskiej radioastronomii, wieloletniego dyrektora Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz wiceprezesa Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Stworzył on m.in. program systematycznej obserwacji gwiazd zmiennych zaćmieniowych.

Istniejący budynek pragniemy w przyszłości jeszcze bardziej udoskonalić i stworzyć bardziej komfortowe warunki do modlitwy i wypoczynku.

Parafia współpracuje z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody "Pro Natura" gdyż na terenie kościoła mają schronienie najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy w Europie Nocka Dużego i Podkowca Małego. Wieczorną porą można podziwiać ich loty.